Aktualności
O „Krajnie” z mieszkańcami
2019-05-14

Wczoraj w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Zakrzewie odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące woli utworzenia Parku Krajobrazowego „Krajna Złotowska”, który swoim obszarem miałby obejmować trzy gminy powiatu: gm. Zakrzewo, gm. Lipka, gm. Złotów oraz gminę Łobżenica położoną w powiecie pilskim.

W spotkaniu uczestniczył wójt Marek Buława, zastępca wójta Dorota Murach, przewodniczący Rady Gminy Zakrzewo Krzysztof Doroszuk, radni, sołtysi oraz zaproszeni goście: Paweł Śliwa p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, dr Paweł Owsiany – członek Zarządu Powiatu Złotowskiego, wykładowca UAM w Pile, który jest specjalistą w dziedzinie  ochroną przyrody, a także zainteresowani mieszkańcy.

Podczas spotkania przedstawiona została wstępna koncepcja przebiegu granic Parku Krajobrazowego. Zarówno Paweł Śliwa jak i Paweł Owsiany podkreślali walory przyrodnicze gminy Zakrzewo. W czasie konsultacji uczestnicy zgłaszali swoje uwagi i pytania, do których odnosili się fachowcy. W związku z faktem, że obawy mieszkańców budzą obostrzenia związane m. in. z hodowlą, budownictwem czy rozwojem niektórych firm, nie obyło się bez poważnej, momentami emocjonującej dyskusji.

Ekolodzy twierdzą, że wszystkie te obawy są przerysowane i nie mają związku z rzeczywistością. Dr Owsianny i dyrektor Śliwa podkreślali zgodnie, że ideą Parku Krajobrazowego nie jest wyłącznie wprowadzenie zakazów, ale przede wszystkim zachowanie walorów przyrody. Podsumowując spotkanie wójt Marek Buława podkreślił, w przypadku konieczności dalszych wyjaśnień i dyskusji jest gotów zorganizować kolejne konsultacje.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy