Aktualności
Stulecie "Tęczy" coraz bliżej
2020-01-17

Przedstawiciele chóru Tęcza spotkali się z władzami gminy. Celem rozmów było omówienie koncepcji obchodów wielkiego jubileuszu stulecia zakrzewskiego zespołu śpiewaczego.

Choć do roku 2022 pozostało jeszcze sporo czasu, chórzyści chcą odpowiednio przygotować się do tak ważnego wydarzenia, stąd decyzja, aby pomysły i wstępne koncepcje omówić i przygotować już teraz. Wójt Marek Buława wraz z zastępcą, Dorotą Murach, zadeklarował wsparcie organizacyjne uroczystości, zaś przedstawiciele chóru – prezes Krzysztof Gniot, Mieczysław Gniot, Brygida Mańkus, Kazimierz Szopiński oraz dyrygent Maria Kaaz-Rożeńska przedstawili swoje oczekiwania i wstępne pomysły.

Postanowiono, że w związku z dużą ilością zadań oraz pomysłów do zrealizowania niebawem powołany zostanie oficjalnie komitet organizacyjny, którego członkowie rozdzielą pomiędzy siebie obowiązki.Chór Tęcza powstał w 1922 roku w Zakrzewie z inicjatywy księdza dr. Bolesława Domańskiego. Pierwszy występ miał miejsce latem Zakrzewie podczas „Święta Młodości”. Poziom artystyczny chórów nie był wówczas zbyt wysoki, za cel stawiano sobie przede wszystkim naukę polskich pieśni, zwłaszcza, że w okresie międzywojennym władze niemieckie ograniczały publiczne występy grupy.

Jedynymi miejscami swobodniejszego działania był Dom Polski i kościół. Olbrzymim powodzeniem cieszyły się koncerty kolęd, na które przychodzili także Niemcy.  Po II wojnie światowej, w marcu 1946 roku, reaktywowano chór mieszany, który liczył 70 osób i przybrał nazwę „Echo”. Pomimo różnych kolei losu tradycja śpiewacza przetrwała w Zakrzewie do dziś i obecnie przeżywa swój prawdziwy renesans.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy