Aktualności
Stół Bożonarodzeniowy gminnych KGW
2019-12-13

Po raz drugi w tym roku spotkały się gminne gospodynie – tym razem motywem przewodnim była kuchnia świąteczna. Święta Bożego Narodzenia mają w polskiej tradycji wyjątkowe miejsce i niezwykły charakter. Gorączkowe przygotowania zakończone wielkim przeżyciem duchowym oraz czasem spędzonym wspólnie z najbliższymi pozostawiają wspomnienia na długie lata;  prócz prezentów najczęściej z dzieciństwa zapamiętuje się przede wszystkim niepowtarzalny smak wigilijnych i świątecznych potraw tworzonych przez nasze mamy i babcie.

Dziś, w dobie wszechobecnej komercji, tradycje kulinarne kontynuują głównie koła gospodyń wiejskich, które przekazują młodszym pokoleniom  dawne zwyczaje i przepisy. Jak się okazało, kuchnia świąteczna różni się od siebie w zależności od regionu kraju. Kuchnia lokalna i regionalna obecnie jest jedną w najlepszych metod skutecznej promocji regionów, stąd też pomysł na organizację tego typu wydarzeń. Należy propagować te wiedzę i umiejętności, przekazywać kolejnym pokoleniom, by równie skutecznie jak obecnie mogli oni promować walory lokalne i kultywować piękne, świąteczne tradycje w przyszłości.

Unoszący się w powietrzu zapach świątecznego barszczu i pierogów towarzyszył Stołowi Bożonarodzeniowemu, będącym  kontynuacją nowej inicjatywy, przypomnijmy bowiem że wiosną odbył się pierwszy Stół Wielkanocny. Udział w wydarzeniu brały  koła z Zakrzewa, Osowca, Starej Wiśniewki, Czernic, Werska, Śmiardowa Złotowskiego i Ługów. Wszystkie one przygotowały przed imprezą wspaniałe popisowe potrawy, których degustacja połączona była z programem artystycznym i dyskusją na temat zwyczajów i tradycji świątecznych a także różnic pomiędzy obchodami Świąt w różnych częściach kraju.

W ramach podziękowania za udział otrzymali przyznane przez wójta gminy nagrody, które wręczyli wspólnie zastępca wójta Dorota Murach wraz z przewodniczącym Rady Gminy, Krzysztofem Doroszukiem. Organizatorem wydarzenia było KGW Zakrzewo we współpracy z pozostałymi kołami oraz Wójt Gminy Zakrzewo.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy