Aktualności
Tervetuloa joulupukki!
2019-12-10

Szacuje się, że do Mikołaja z Rovaniemi corocznie przychodzi ponad 700 000 listów ze 150 krajów. Tłumy turystów odwiedzają jego wioskę w Laponii tylko po to, aby go zobaczyć na własne oczy. Dzieci z gminy Zakrzewo nie musiały robić nic a prawdziwy Mikołaj przyjechał do nich! 

Przygotowania do tej wizyty trwały od dłuższego czasu – we wszystkich placówkach gminy odbywały się różnorodne zajęcia w ramach Dni Fińskich, które wzbogaciły wiedzę dzieci na temat Finlandii na wielu płaszczyznach: kulturalnej, literackiej, geograficznej językowej czy też kulinarnej. Radosny czas oczekiwania wypełniły pożyteczne zajęcia co sprawiło, że wszystko to, co wydarzyło się 9 grudnia z pewnością będzie dla dzieci niezapomnianym przeżyciem, zaś wizytę Mikołaja zapamiętają one na długie lata. 

Pierwszym punktem wizyty gościa z Laponii w gminie był Urząd Gminy Zakrzewo, gdzie powitał go gospodarz gminy, Marek Buława. Wójt wręczył Mikołajowi specjalny upominek, ten zaś z chęcią pozował do wspólnych zdjęć. Była to również swoista nagroda dla zwycięzców i wyróżnionych w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną wykonaną z recyklingu,  gdyż jak się okazało, dla Mikołaja kwestie ekologii i ochrony środowiska są niezwykle istotne. 

Następnie wraz z wójtem Mikołaj odsłonił usytuowany przy ulicy Dworcowej pamiątkowy drogowskaz będący trwałą pamiątką tej wizyty, który wskazuje kierunek do Wioski Mikołaja z Rovaniemi. To prawdopodobnie pierwszy tego typu znak w Polsce. Później już odbył się punkt kulminacyjny, czyli spotkanie z kilkusetosobową grupą dzieci w hali sportowej. Przyznać należy, że dzieci powitały brodatego Mikołaja niezwykle entuzjastycznie i z wielką radością gromkim „tervetuloa joulupukki!”.

Specjalnie dla gościa przygotowano wyjątkowy program artystyczny. Podkreślić trzeba, że Mikołaj całkiem dobrze radził sobie z językiem polskim i sprawnie odpowiadał na pytania najmłodszych; okazało się, że tak naprawdę sam nie wie ile ma lat (bo nie pamięta) ale na pewno powyżej 400, elfów ma tyle, ile jest gwiazd na niebie i nie ma żony. Co prawda do Zakrzewa nie przyjechał zaprzęgiem, lecz samochodem, ale spowodowane to było głównie brakiem śniegu.  Przy okazji Mikołaj przy wsparciu konsula fińskiego, Roberta Jakubca, przekazał zebranym ważną ideę. Zaapelował o szacunek do przyrody i podkreślił walory krajobrazowe i naturalne gminy Zakrzewo, pozytywnie oceniając starania władz samorządu wojewódzkiego i wsparcie władz gminy w kwestii utworzenia parku krajobrazowego. 

Bardzo sympatycznym akcentem było bezpośrednie spotkania gościa dziećmi, które borykają się z problemami zdrowotnymi, dzięki czemu  mały Alex, Kubuś oraz Martynka miały możliwość poznać Mikołaja osobiście i przybić z nim symboliczną „piątkę”! Oczekiwania najmłodszych były ogromne lecz niestety, Mikołaj musiał dość szybko ruszyć w dalszą drogę, gdyż czekały na niego kolejne dzieci, a co za tym idzie dał rady wręczyć osobiście wszystkich prezentów. Na szczęście jednak mógł liczyć na swoich niezawodnych pomocników, którzy wszystkim obecnym na hali dzieciom przekazali mikołajkowe paczki. 

Wizyta Mikołaja z Rovaniemi odbyła się w ramach obchodów Dni Fińskich w Wielkopolsce organizowanych przez samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Konsulatem Honorowym Finlandii w Poznaniu.

 

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy