Aktualności
BDO - rejestr dla przedsiębiorców
2019-11-29

Informacja dla przedsiębiorców - wpis do BDO

Przedsiębiorco, w związku z pytaniami, jakie napływają do Związku Gmin Krajny odnośnie rejestru w BDO, uprzejmie informujemy, iż wszelkie informacje dotyczące Rejestru znajdziecie Państwo na stronie: www.bdo.mos.gov.pl.

DODATKOWO PRZYPOMINAMY!

Od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywała elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). To oznacza brak papierowej karty przekazania odpadu. Przedsiębiorcy wytwarzający, zbierający i przetwarzający odpady muszą uzyskać wpis do Rejestru-BDO. Przedsiębiorcy są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do Rejestru-BDO, w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r. 

Podmioty, które zostały zarejestrowane powinny aktywować konta (zalogować się do Rejestru-BDO).Od nowego roku firma transportująca i odbierająca odpady nie będzie mogła odebrać odpadów w sposób legalny, jeśli nie zostanie wygenerowana przez Państwa elektroniczna karta przekazania odpadu w systemie BDO. Aby móc wygenerować ww. dokument należy zarejestrować się w Rejestrze BDO.

Niedopełnienie ustawowego obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru-BDO oraz brak aktywacji konta może spowodować poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2020 roku.

Podmioty zobowiązane do rejestracji w BDO

Obowiązkiem  wpisu do  Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.  Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:

sklepy spożywcze, sklepy wielkopowierzchniowe, firmy budowlane, remontowe, gabinety lekarskie, gabinety stomatologiczne, gabinety kosmetyczne, zakłady fryzjerskie, producenci baterii i akumulatorów, producenci pojazdów, producenci opakowań, producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego, importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach, rolnicy powyżej 75 ha ziemi, warsztaty samochodowe, warsztaty rzemieślnicze, zakłady produkcyjne, prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Szczegółowe informacje na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy