Aktualności
Dni Fińskie w Gminie Zakrzewo
2019-11-19

W dniach od 8 do 10 grudnia 2019 r. na zaproszenie Konsula Honorowego Finlandii w Poznaniu, pana Roberta Jakubca, w ramach Dni Fińskich z wizytą do Wielkopolski przybędzie tzw. prawdziwy Mikołaj z Rovaniemi. Wielką atrakcją dla mieszkańców gminy będzie wizyta gościa z koła podbiegunowego w Zakrzewie w poniedziałek, 9 grudnia.

Pamiętać należy, że na adres pocztowy Mikołaja przychodzi rocznie ponad 700 000 listów ze 150 krajów świata, więc jego pobyt w Zakrzewie uznać należy za bardzo duże wyróżnienie. Zanim jednak to nastąpi gmina postanowiła zaangażować się w organizację Dni Fińskich, które będą miały szczególny charakter, bowiem umożliwią przede wszystkim najmłodszym zdobycie wszechstronnej wiedzy na temat tego kraju, jego obyczajów, kultury, poznając przy tym podstawowe zwroty językowe. Stworzy to także wyjątkowy nastrój oczekiwania na przyjazd gościa, który z pewnością będzie dla dzieci bardzo dużym przeżyciem.

Zorganizowanie różnorodnych inicjatyw w ramach Dni Fińskich zadeklarowały wszystkie placówki edukacyjne z terenu gminy. Publiczna Szkoła Podstawowa w Zakrzewie będzie organizować zajęcia w okresie od 18 listopada do 9 grudnia 2019 r. Będą to m.in. lekcje tematyczne „Poznajemy Finlandię” w ramach zajęć z przyrody, biologii i geografii; zajęcia w bibliotece „Jak się bawią dzieci w Finlandii?” oraz „Baśnie i legendy fińskie”, Kuchnia Finlandii – prezentacja połączona z degustacją, Kultura Finlandii – zajęcia z wychowawcą, nauka języka fińskiego z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej, lekcje języka fińskiego (analogie językowe z j. angielskim), nauka piosenek fińskich na muzyce, konkursy: plastyczny Portret Mikołaja oraz literacki List do Mikołaja, na wychowaniu fizycznym sporty fińskie, spotkanie z ciekawym człowiekiem – przybliżenie Finlandii z perspektywy podróżnika, Finlandia na zdjęciach i filmach (prezentacja wyświetlana w czasie przerw), przygotowanie gazetek szkolnych i dekoracji związanych z tym krajem itp.

Również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Starej Wiśniewce aktywność poprzedzająca wizytę Mikołaja z Rovaniemi będzie trwała trzy tygodnie, od 18 listopada do 9 grudnia. Przez cały ten czas na drzwiach każdej klasy zostaną umieszczone specjalne koperty, odliczające dni do wizyty. W kopertach tych zostaną zawarte zadania do wykonania przez klasę lub całą szkołę w danym dniu. Zorganizowana zostanie zbiórka makulatury. Dla uczniów klas IV-VIII przygotowany będzie konkurs na napisanie najlepszego listu do Mikołaja, zaś wszyscy uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną. Zorganizowane również zostanie spotkanie z podróżnikiem-ornitologiem, który opowie uczniom o swojej wizycie w wiosce Rovaniemi. Zadaniem uczniów ze Starej Wiśniewki będzie także przygotowanie gazetki ściennej związanej z ekologią a w szczególności z właściwą segregacją odpadów. Jeszcze przed przybyciem gościa z Finlandii uczniowie własnoręcznie wykonają ozdoby świąteczne, za pomocą których przyozdobiony zostanie szkolny budynek. W ZSP odbędzie się „Tydzień z lekturą fińską” (dla uczniów szkoły) oraz „Dni Fińskie w Przedszkolu”, w ramach których zaplanowane zostały inicjatywy związane z fińskimi lekturami, twórcami, muzyką, filmami i potrawami.

Przedszkolaki z Zakrzewa tydzień przez przyjazdem Mikołaja przygotują flagę Finlandii, Mikołaja z materiałów pochodzących z recyklingu, poznają zwyczaje panujące w Finlandii oraz przygotują listy do Mikołaja. W Dni Fińskie zaangażują się również uczęszczające do żłobka najmłodsze dzieci z terenu gminy . Od 2 do 6 grudnia w Motylku zorganizowany zostanie Tydzień Fiński, podczas którego dzieci dowiedzą się gdzie znajduje się Finlandia, jak wygląda flaga tego kraju, jakie potrawy przyrządza się w Finlandii, jak funkcjonują tam żłobki oraz skąd pochodzą Muminki. 

Kulminacją przygotowań na przyjazd Mikołaja z Rovaniemi będzie współorganizowany przez wszystkie jednostki wraz z Domem Polskim w Zakrzewie Jarmark Mikołajowy, który odbędzie się na dzień przez przyjazdem Mikołaja, w niedzielę 8 grudnia na hali widowiskowo-sportowej w Zakrzewie od godz. 16:00. Z tej okazji przygotowany zostanie specjalny program artystyczny z udziałem wszystkich dzieci uczęszczających do gminnych placówek a także zespołów tanecznych z Domu Polskiego, wydarzeniu będzie towarzyszył kiermasz a także poczęstunek: kawa, herbata i ciasto, a wszystko to w radosnym nastroju oczekiwania na przybycie gościa z dalekiego fińskiego Rovaniemi.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy