Aktualności
Turandot w Zakrzewie
2019-09-09

 

W miniony czwartek i piątek na deskach Domu Polskiego w Zakrzewie odbyła się premiera kolejnego już wspólnego dzieła Grupy Spektaklowej z Zakrzewa i reżysera, tancerza i choreografa, Mikołaja Mikołajczyka. Tym razem dorobek artystów wzbogaciła, po raz pierwszy, opera.  Spektakl „Turandot - Miłość ci wszystko wybaczy” oparty był na kanwie opery  w trzech aktach włoskiego kompozytora, Giacoma Pucciniego.  Gatunek ten nie należy do łatwych dziedzin stuki scenicznej, gdyż dominuje w nim muzyka i śpiew. Niemniej zakrzewscy seniorzy i z tym wyzwaniem świetnie sobie poradzili.

Fabuła „Turandota” opowiada o księżniczce: każdy mężczyzna chcący starać się o rękę tytułowej bohaterki musi rozwią­zać trzy zagadki. Jeśli mu się nie uda, zostanie ścię­ty. Zadania zalotnikom z pewnością nie ułatwia sama Turandot, która nie jest chętna do zamążpójścia. Istotne jest, że utwór ten nigdy nie został zakończony, co otwiera duże pole do popisu w zakresie własnych interpretacji tego dzieła. Znalazło to swoje odzwierciedlenie również w zakrzewskiej wersji „Turandot”, bowiem widzowie wybierający się na spektakl 5 września, obejrzeli inne jego zakończenie, aniżeli ci, którzy zdecydowali się obejrzeć widowisko dzień później.

Podczas obu premierowych dni frekwencja była wysoka i publiczność jak zwykle dopisała. Sądząc po reakcjach sam spektakl również przypadł do gustu widzom, bo występujący na deskach Sali Rodła otrzymali owacje na stojąco. Jak uczy doświadczenie dotychczas wystawianych przed Grupę Spektaklową sztuk, z pewnością wkrótce odbędą się kolejne występy na scenach w różnych częściach kraju. Organizatorem wydarzenia był Dom Polski w Zakrzewie wraz ze Stowarzyszeniem Strefa Kultury przy współudziale Gminy Zakrzewo. Projekt współfinansowany przy udziale środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

W przygotowanie „Turandota” zaangażowani byli: reżyser - tancerz - choreograf Mikołaj Mikołajczyk z Warszawy, tancerki: Agnieszka Fertała (Teatr Tańca w Poznaniu) Złotów, Magdalena Dąbrowska i Kamila Wróbel- Malec (Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku) oraz Klaudia Pioch, Ada Mielke, Pamela Borkowska, Kinga Szopińska - Zespół Pieśni i Tańca Rodlanie Dom Polski Zakrzewo, tancerze: Łukasz Rochna (Wrocław), Hubert Mielke - Zakrzewo (były tancerz ZPiT Rodlanie); aktorzy - Grupa Spektaklowa z Domu Polskiego w Zakrzewie w składzie Łucja i Jerzy Podlewscy, Ula Chałubek, Alicja Dąbek, Eugenia Płaczek, Maria Trokowska, Edmund Bindek, Jan Wojciechowski, Bogdan Dąbrowski, Jan Cieślik oraz Janusz Okoński.

Foto: 4 x Andrzej Ławniczak


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy