Aktualności
Cuda, wianki, świętojanki
2019-07-01

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Wspólny Cel” w Zakrzewie po raz kolejny zorganizowały Zakrzewskie Świętojanki.  Impreza rozpoczęła się od zbiórki przy fontannie, skąd uczestnicy przemaszerowali nad Jezioro Proboszczowskie.

Dużą pomocą wykazali się przy tym strażacy z OSP Zakrzewo, którzy zapewnili ochłodę: polewanie asfaltu na trasie marszu korowodu oraz kurtynę wodną już na miejscu imprezy. Lejący się z nieba skwar nie był specjalną przeszkodą w dobrej zabawie, choć z pewnością nie sprzyjał frekwencji. Dzięki druhom upał nie doskwierał tak bardzo; najchętniej z wodnej ochłody korzystali najmłodsi. Świętojanki, jak tradycja nakazuje, przepełnione były elementami ludowymi, magicznymi: były złe, mroczne postacie, tradycyjne wróżby, poszukiwania kwiatu paproci, puszczanie wianków na wodę, wieczorna kąpiel i tańce przy ognisku. Organizatorzy nie zapomnieli również o strawie dla ciała: był poczęstunek, kawa, herbata i zimne napoje – uczestnicy wydarzenia przez upalnym słońcem chowali się pod wiatą i namiotem, dzięki czemu niedzielne popołudnie upłynęło w piknikowej atmosferze.

Zakrzewskie Świętojanki to pomysł i inicjatywa stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich "Wspólny Cel" w Zakrzewie, w organizację włączyły się też panie ze Starej Wiśniewki, Głomska i Werska przy wydatnej pomocy druhów z Zakrzewa. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Zakrzewo oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakrzewie. Zwyczajowo noc świętojańska wywodząca się ze słowiańskiej Nocy Kupały obchodzona była w nocy z 21 na 22 czerwca, jednak aby zatrzeć te pogańską tradycję znaleziono świętu patrona - jest nim święty Jan i stąd druga nazwa tego święta – Noc Świętojańska, która obchodzona jest w nocy z 25 na 26 czerwca. Noc Kupały była jednym z najradośniejszych słowiańskich świąt, dzięki czemu większość zwyczajów i tradycji przetrwała do dziś.

Fot. Andrzej Ławniczak


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy