Aktualności
Warsztaty zakończone
2019-05-08

Panie z zakrzewskiego Koła Gospodyń Wiejskich wczoraj oficjalnie zakończyły i podsumowały warsztaty hafciarskie. Spotkanie połączone było z pokazem prac, których precyzja wykonania i walory artystyczne wręcz zachwycają. W spotkaniu udział wzięli także zastępca wójta gminy Zakrzewo, Dorota Murach oraz dyrektor PSP w Zakrzewie, Arletta Tymińska.

Na warsztaty złożył się cykl sześciu popołudniowych spotkań. Dzięki temu grupa pań poznała tajniki różnych metod zdobienia tkanin a w szczególności tych związanych z wzornictwem regionalnym, krajeńskim.

Organizacja warsztatów skupiona była wokół odbudowywania tradycji rękodzieła lokalnego i miała charakter otwarty dla wszystkich chętnych. Ich realizacja była efektem projektu pn. Promowanie, pielęgnowanie i prezentowanie tradycji narodowych oraz regionalnych poprzez zorganizowanie warsztatów hafciarskich współfinansowanych ze środków gminy Zakrzewo w ramach zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury, sztuki i edukacji. Organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich „Wspólny Cel” w Zakrzewie.

Podkreślić należy wartość tej inicjatywy - stroje ludowe zdobione haftem regionalnym są bogactwem kulturowym i elementem tożsamości środowisk wiejskich, zaś w ostaniach latach obserwuje się duże zapotrzebowanie na nie. Koła gospodyń z terenu gminy biorą udział w różnych konkursach i wystawach kultywują tradycję lokalną promując przy tym siebie i gminę jednocześnie. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich już dziś zapowiadają, że warsztaty będą kontynuowane. Kolejna edycja prawdopodobnie odbędzie się jesienią.

Fot. A. Ławniczak

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy