Aktualności
Dla każdego coś... pysznego
2019-04-12

To pierwsze tego typu wydarzenie w gminie Zakrzewo, lecz na pewno nie ostatnie - już dziś wiadomo, że znajdzie ono swoją kontynuację w formie stołu bożonarodzeniowego.

Stół wielkanocny Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zakrzewo „Ale jaja” połączony był z premierą filmu oraz albumu z przepisami kulinarnymi przygotowanych w ramach projektu „Kulinarne podróże po Wielkopolsce – Wielkanoc” z udziałem KGW Osowiec oraz KGW Głomsk i KGW Zakrzewo.

Od lat koła gospodyń są wizytówką gminy, zaś w ostatnim czasie, dzięki zmianom w prawie, zyskują one coraz większe znaczenie, zatem władze gminy Zakrzewo wraz z członkiniami (i członkami) KGW postanowili wspólnie rozwinąć tkwiący w naszych gospodyniach potencjał kulturalny i promocyjny.

Miejsce wydarzenia również było nieprzypadkowe, gdyż sala Rodła Domu Polskiego nieodłącznie związana jest z polską tradycją, historią i kultywowaniem zwyczajów. Jak przystało na okres przedświąteczny, sala przyozdobiona była pięknymi, barwnymi palmami i innymi ozdobami przepełnionymi wielkanocną symboliką.

Każde z kół, które zaangażowały się w organizację wielkanocnego stołu (KGW Zakrzewo, KGW Osowiec, KGW Czernice, KGW Wersk, KGW Głomsk, KGW Śmiardowo Złotowskie) przygotowały swoje specjały. Stoły uginały się wręcz od przepysznych i barwnie przygotowanych potraw: były jajka na wiele sposobów, wędzone mięsa, rolada serowa, chlebowy tort, pasztety, sałatki warzywne, żurek i popisowe danie sołtysa Osowca – biała kiełbasa.

Miłośnicy słodkości również nie mieli powodów do narzekania, bo nie zabrakło babek, makowców, mazurków i będącego przebojem wieczoru ciasta z mchem. Słowem dla każdego coś pysznego! Zanim jednak zaproszeni przystąpili do degustacji, wójt Marek Buława przywitał wszystkich gości i przedstawił ideę wielkanocnego stołu deklarując jego kontynuację.

Następnie na scenie zaprezentowały się dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzewie w programie wiosenno-wielkanocnym pt. „Uśmiechnięte święta”. Następnie odbyła się premiera filmu oraz książki kucharskiej, które powstały z udziałem kół z terenu gminy.

W ramach podziękowania za przygotowanie potraw, których walorów smakowych obecni nie mogli się wprost nachwalić, wójt Buława ufundował wszystkim kołom specjalne podziękowania i upominki. Kulinarnych umiejętności, talentu i fantazji można tylko naszym kołom tylko pozazdrościć.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy