Aktualności
Uroczystości rocznicowe w Zakrzewie
2019-04-01

W Zakrzewie odbyły się uroczystości rocznicowe związane z przypadającym w tym roku osiemdziesięcioleciem śmierci Księdza Patrona, prezesa Związku Polaków w Niemczech, Bolesława Domańskiego, którego idee i życiowe przesłanie pomimo upływu dziesiątek lat są żywe na Krajnie po dziś dzień.

W związku z rangą wydarzenia miało ono odpowiednio uroczystą oprawę. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie w intencji Księdza Patrona Bolesława Domańskiego z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządów różnych szczebli i organizacji pozarządowych. O oprawę muzyczną zadbały działające na terenie gminy chóry: Tęcza, Wrzos i Gromada; uroczystościom towarzyszył również akompaniament orkiestry dętej.

Po zakończeniu mszy uczestnicy przeszli w miejsce spoczynku byłych proboszczów zakrzewskiej parafii. Delegacje władz, instytucji i poczty sztandarowe złożyły wiązanki kwiatów na grobie księdza Bolesława Domańskiego oddając mu należny hołd. Odmówiona została zakrzewska modlitwa za sąsiadów i odczytane hasło Związku Polaków w Niemczech. Dalszy ciąg wydarzenia – akademia rocznicowa – odbywała się w historycznej Sali Rodła Domu Polskiego.

Rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Pieśni Rodła. Następnie na scenie pojawili się dorośli tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie, którzy wykonali poloneza, zaś grupa młodzieżowa zespołu przygotowała Mazura. Program uzupełniły wystąpienia gości i wystąpienia tematyczne. Ostatnią częścią akademii był koncert kwartetu smyczkowego „4te quartet”.

Niedziela z kolei upłynęła pod znakiem muzycznej uczty – na scenie Domu Polskiego wystąpiła Edyta Geppert, artystka, która tworzy swój własny, nieporównywalny z innymi wykonawcami, teatr piosenki. Z prostych, melodyjnych małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które natychmiast stają się udziałem publiczności. Ilość chętnych do wzięcia udziału w koncercie znacznie przekroczyła pojemność sali, która dosłowanie pękała w szwach.

Obchody rocznicowe zorganizował Dom Polski w Zakrzewie wespół z samorządem gminy Zakrzewo i powiatu złotowskiego.

Fot. 4 x KM, 1 x AŁ


 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy