Aktualności
Ławka Niepodległości
2019-01-04
Gmina Zakrzewo znalazła się w gronie 121 samorządów z całego kraju, które dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej wybudowały Ławkę Niepodległości. Obiekt oddany został do dyspozycji mieszkańców 31 grudnia 2018 r. 
 
 
Było to symboliczne zakończenie roku jubileuszy: 100-lecia Niepodległości, 80 rocznicy I Kongresu Polaków w Niemczech i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Niemniej jednak główną ideą programu budowy pomników był najważniejszy spośród nich - stulecia państwowości.  
 
 
Jak informuje MON, program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź ministerstwa na sygnały od samorządów, które chciały upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób wyjątkowy.  Ministerstwo spośród kilku propozycji różnych autorów wybrało projekt ławki, który został przyjęty jako ogólnie obowiązujący. Zwycięski stworzyła pani Marta Rosiak. Według autorki: - „Idea ławki nawiązuje do słów marszałka Piłsudskiego […] Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze Forma i kolor ławki nawiązują do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają”.
 
 
W sierpniu ogłoszony został konkurs na  dofinansowanie budowy ławek, w którym do podziału była pula ponad 4 mln zł, z czego maksymalna dotacja dla jednej jednostki samorządu terytorialnego nie mogła przekroczyć 30 tys. zł. Zainteresowanie projektem było spore, ostatecznie w październiku, po ogłoszeniu wyników konkursu okazało się, że akceptację zyskała połowa złożonych wniosków. Wśród beneficjentów konkursu znalazła się Gmina Zakrzewo.  -  Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymało 121 samorządów. Otrzymały dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów budowy ławki. Wpłynęły łącznie 262 oferty – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.  
 
 
Multimedialne ławki (mają dostęp do WI-FI i kod QR) przekazują treści edukacyjne: nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego, wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, jak również dziejów „małych ojczyzn, bo przecież Wojsko Polskie i tradycja niepodległościowa to nie tylko żołnierze, sprzęt i wyszkolenie, to również patriotyzm i tradycja lokalna. 
 
 
Zachęcamy do skorzystania z Ławki usytuowanej na skwerze przy placu Wolności, w pobliżu fontanny i wysłuchania dostępnych nagrań: fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady, fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 roku, nagraniem na temat Szlaku Powstania Wielkopolskiego – upamiętniające zakończony sukcesem zryw narodowy mieszkańców Wielkopolski, jak również najbliższej mieszkańcom gminy części lokalnej, dokumentującej początek przebiegu I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w 1938 r. w Berlinie. 
 
 
Ławka Niepodległości będzie drugą, obok Szlaku Pięciu Prawd Polaków, pamiątką roku 2018 w Zakrzewie. Koszt wykonania Ławki Niepodległości to 33 tys. zł brutto, z czego kwota 24 tys. zł pochodzi z dofinansowania Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy