Aktualności
Andrychów w Zakrzewie
2018-11-19

Ostatnim akordem Powiatowo-Gminnych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości był niedzielny koncert patriotyczny Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów. Wcześniej w godzinach przedpołudniowych zespół swoją muzyką uświetnił mszę świętą w zakrzewskim kościele.

Tym samym zakończone zostały składające się z trzech części obchody jubileuszowe.  Zespół Pieśni i Tańca Andrychów przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje swojego regionu. W repertuarze ma m.in. program „Na andrychowskim rynku”, suitę tańców krakowskich, pieśni ludowe i utwory biesiadne, pieśni kościelne, kolędy i pastorałki a także pieśni patriotyczne. Nagrał dwie płyty z kolędami, płytę „Kolędy i pastorałki” oraz płyty „Beskidzie, Beskidzie” i „Oj, weselcie się” z pieśniami ludowymi i biesiadnymi.

W 2017 roku zespół świętował dwudziestolecie istnienia i otrzymał, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz medal „Zasłużony dla Gminy Andrychów”. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość. Rozpiętość wieku jego członków jest bardzo duża - od seniorów do sześciolatków z grupy dziecięcej. Pomysłodawcą utworzenia grupy była Zofia Wanat. Początkowo, jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej nr 4. Obecnie funkcjonuje przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Członkowie zespołu stanowią grupę pasjonatów ludowej tradycji. Prezentowany program jest ciągle wzbogacany o nowe utwory i układy choreograficzne. Organizatorem koncertu był Dom Polski w Zakrzewie, zaś całość obchodów wspólnie przygotowali DP, Urząd Gminy Zakrzewo i Starostwo Powiatowe w Złotowie.

Fot. DP Zakrzewo


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy