Aktualności
Manewry medyczne w Zakrzewie
2018-09-18

 

 

Po raz szósty już, dzięki inicjatywie strażaków z OSP Zakrzewo wspartej przez samorządy Gminy Zakrzewo i Powiatu Złotowskiego, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie oraz Fundację Bezpieczny Powiat, odbyły się Powiatowe Manewry Medyczne.

Ich idea jest prosta, ale niezwykle wartościowa: choć to „tylko” ćwiczenia w formie inscenizowanych scenek sytuacyjnych, to umożliwiają one sprawdzenie swoich praktycznych umiejętności co ma niebagatelną wartość edukacyjną. Wszystkie one są, niektóre bardziej, inne mniej, prawdopodobne i mogą przytrafić się w realnym życiu w każdej chwili. Manewry rozpoczęły się w sobotę rano, punktualnie o 9:00 odprawą przy remizie OSP Zakrzewo.

Pod strażnicę przybyło dwanaście zespołów strażackich: OSP Lipka, OSP Święta, OSP Blękwit, OSP Tarnówka wraz z Osówką (reprezentacja łączona). OSP Jastrowie, OSP Śmiardowo Krajeńskie, OSP Augustowo- Głubczyn, OSP Sypniewo i OSP Więcbork ( powiat sępoleński), OSP Wysoka (powiat pilski), JRG Złotów, Pro-Med Szecinek oraz gospodarze - OSP Zakrzewo. Scenki zlokalizowano głównie w Zakrzewie, choć jedna z nich została przygotowana również w Drożyskach.

Wśród sytuacji, z jakimi przyszło się zmierzyć strażakom, znalazły się bardzo zróżnicowane wypadki. Wypadek z udziałem motocyklistów, których potrącił samochód, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia - należało zatamować krwotoki i przywrócić funkcje życiowe poszkodowanym. Druga sytuacja to inscenizacja kłótni rodzinnej podczas prac remontowych dachu. Syn palnikiem poparzył ojca do nieprzytomności, sam był agresywny.

Trzeba było udzielić pierwszej pomocy ojcu poprzez schładzanie wodą i hydrożelami, kontrolować funkcje życiowe, zabezpieczyć poszkodowanego do transportu na noszach typu deska oraz odseparować syna od działających ratowników. Następna sytuacja imitowała wypadek samochodowy, w którym poszkodowane były cztery osoby, w tym dwie pozostające w pojeździe. Ratownicy w tym zadaniu musieli udzielić pierwszej pomocy rannym z wypadku, w dodatku wydostać z rozbitego samochodu ludzi, zabezpieczyć rany i kontrolować funkcje życiowe.

Przygotowano również symulację ataku przestępcy na ludzi - strzelanina. W tej scence rany odniosło aż osiem osób. Zadaniem druhów było kontrolowanie funkcji życiowych poszkodowanych i zabezpieczenie ran a także ratunek dla najmocniej poszkodowanego. Mocno realistyczna i z punktu widzenia codziennego życia niestety prawdopodobna była sytuacja, w której bawiąca się na placu zabaw młodzież pogryzły psy.

Do zadań ratowników należało uspokojenie rannych oraz zabezpieczenie ran. Typowo szkoleniowy charakter miało prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej na fantomach przy użyciu AED treningowego. Jak oceniają organizatorzy, manewry przebiegły w fantastycznej atmosferze. Na koniec wszystkie ekipy podsumowały ćwiczenia, zjadły ciepły posiłek, a strażacy OSP Zakrzewo wzbogacili się o sprzęt szkoleniowy który został zakupiony ze środków powiatu złotowskiego. 

Fot. OSP Zakrzewo

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy