Aktualności
I ponieśli plon
2018-09-10

 

Prace polowe i żniwa zakończone, zatem nadszedł czas dziękczynienia. Rolnicy podziękowali Bogu za tegoroczne plony -  dożynki gminne za nami. Jak nakazuje wielowiekowa tradycja w jedną z niedziel następujących po żniwach przypada święto plonów połączone z festynem dożynkowym, podczas którego prócz części obrzędowej  i religijnej odbywa się też część artystyczno–kulturalna.

Wówczas to rolnicy mają możliwość podziękować Bogu za dary ziemi, ale pobawić się po okresie wytężonej pracy. Rolę organizatora tegorocznych dożynek gminnych wzięła na swoje barki Stara Wiśniewka i mieszkańcy sołectwa stanęli na wysokości zadania przygotowując ciekawy wystrój wsi i atrakcyjny program. Dobrej zabawie i wysokiej frekwencji sprzyjała bardzo dobra, słoneczna pogoda.

Gdy korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował na teren boiska orkiestra odegrała hymn Polski, zaś w związku z rokiem jubileuszowym maszty i miejsce imprezy przyozdabiały biało-czerwone flagi. Następnie odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna koncelebrowana przez księży Marka Czaplickiego i Andrzeja Chorobę, którą wzbogaciła muzyczna oprawa Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Po jej zakończeniu tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawił Zespół Pieśni i Tańca „Rodlanie”: w jego wykonanie zaangażowały się wszystkie grupy ubrane w piękne, tradycyjne stroje ludowe. Następnie bochen chleba z tegorocznych żniw para starostów dożynek - Jan Rosenthal i Anna Spychała przekazała na ręce gospodarza gminy, wójta Henryka Dobrosielskiego.

Ten obiecał dzielić ten chleb sprawiedliwie, tak, by nikomu go nie zabrakło. Ze sceny zarówno wójt, jak i starosta Ryszard Goławski i radny wojewódzki Henryk Szopiński skierowali do uczestników podziękowania i wyrazy szacunku dla trudu ich pracy. Zgodnie podkreślali, że to właśnie rolnicy żywią całe społeczeństwo.

Po symbolicznym łamaniu bochnów chleba pośród przybyłych oficjalnie otwarty został festyn dożynkowy – część rozrywkowo-artystyczną. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się gospodarze - Chór Gromada ze Starej Wiśniewki.

Później królowały bardziej rozrywkowe rytmy – publiczność porwał do wspólnej zabawy Błażej Drab, który znany jest szerszej publiczności  z programu Disco Star 2018, emitowanego w Polo TV. Szlify sceniczne zdobywał w teatrze Studio Buffo, występując – pod okiem Janusza Józefowicza -w najpopularniejszym polskim musicalu „Metro” wcielając się w rolę zbuntowanego młodzieńca u boku takich artystów jak: Dariusz Kordek, Olaf Lubaszenko, Natasza Urbańska, Ewelina Flinta czy Artur Chamski.

Swoim występem udowodnił, że jest wokalistą wszechstronnym, który potrafi wykonywać nie tylko disco, ale i utwory różnych gatunków trafiając w bardzo zróżnicowane gusta muzyczne.  Gwiazdą festynu był zespół ABBA Family, który specjalizuje się w wykonaniach coverów słynnego szwedzkiego kwartetu.

Ich   występ był swoistym wehikułem czasu i  na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów, bo połącznie pogodnych i skocznych piosenek z pełnymi refleksji balladami jest przepisem na wspaniałą zabawę i przyczynkiem do wspomnień dawnych lat, gdy na światowych estradach królował szwedzki zespół. Wykonanie gliwickiego zespołu do złudzenia przypomniało pierwowzór. Ostatnim elementem była plenerowa zabawa taneczna, którą prowadził Dawid Krzyk.

Trwała ona do późnych godzin nocnych. Dożynki to jednak przede wszystkim święto rolników przepełnione żniwną symboliką. Jak co roku przedstawiciele sołectw przygotowali przepiękne wieńce i za sam wkład pracy (a także efekt finalny) władze gminy składają im serdeczne podziękowania i gratulacje, gdyż wieńce żniwne były przepiękne.

Niemniej jednak zawsze jest tak, że trzeba wybrać ten jeden, zwycięski, i tak też było w tym roku. O tym, jak wysoki był poziom wykonania wieńców, niech świadczy fakt, że różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami były minimalne i konkurs zakończono z aż trzema drugimi miejscami! Ostatecznie najwyżej oceniony został ten należący do gospodarzy, Starej Wiśniewki, na drugiej pozycji sklasyfikowano ex aequo wieńce Ługów, Drożysk Wielkich i KGW Głomsk.

Pozostałe sołectwa, czyli Czernice, Nowa Wiśniewka, Osowiec, Poborcze, Wersk i Zakrzewo otrzymały wyróżnienia. Nowym elementem był konkurs na najładniej i najciekawiej przyozdobione obejście mieszkalne, i tutaj wyniki przedstawiają się następująco: 1) Engelbert Cichy, 2) Teresa Massel, 3) Edmund Spors i 4) Mariola Wójcik. 

KM, wykorzystano 3 zdjęcia portalu zlotowskie.pl

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy