Aktualności
O dożynkach, funduszu i zebraniach
2018-08-14

W poniedziałkowe popołudnie w Urzędzie Gminy Zakrzewo odbyła się narada sołtysów. Jej głównym tematem były zbliżające się wielkimi krokami dożynki gminne, sprawy związane z funduszem sołeckim oraz organizacja jesiennych zebrań wiejskich. W spotkaniu udział wzięła trzynastka sołtysów. Sołtys Starej Wiśniewki, Andrzej Massel przedstawił pokrótce w imieniu organizatorów plan gminnego święta plonów, zaplanowanego na 9 września.

Uczestnicy mają zebrać się w centrum wsi, na placu w okolicach kościoła, skąd korowodem wyruszą na boisko sportowe. Tam o 13:00 rozpocznie się msza święta dziękczynna. Po jej zakończeniu zaplanowano tradycyjny obrzęd dożynkowy, przedstawienie starosty i starościny dożynek, wystąpienie wójta gminy Zakrzewo, dzielenie chleba i oficjalne rozpoczęcie festynu. Ok. 15:30 powinna rozpocząć się część artystyczna, w której wystąpi miejscowy chór Gromada a także Błażej Drab  z zespołem. Jest on znany szerszej publiczności  z programu Disco Star 2018, emitowanego w Polo TV, gdzie udało mu się zakwalifikować do finału. Wcześniej wokalista wystąpił w programie „Szansa na Sukces”   z zespołem O.N.A., gdzie utworem „To naprawdę już koniec” wyśpiewał pierwsze miejsce.

Na 17:30 zaplanowano koncert zespołu ABBA Family, który – jak sama nazwa wskazuje – specjalizuje się w wykonanych coverów szwedzkich przebojów. Po części artystycznej odbędzie się zabawa ludowa, do której grać będzie Dawid Krzyk. W trakcje festynu dożynkowego odbędą się dwa konkursy – tradycyjny na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz  - i tutaj nowy element, którzy być może na stałe wpisze się w tradycję gminnych dożynek - na najbardziej atrakcyjnie lub najciekawiej przyozdobione obejście mieszkalne. Przedstawiciele sołectw mogli wcześniej zgłosić swoje uwagi do regulaminów konkursów dożynkowych, które jednak zaakceptowali. Już podczas spotkania pierwsze sołectwa zgłosiły swój akces.

W związku z tym, że najlepszy tegoroczny wieniec gminny zostanie wybrany tydzień po dożynkach powiatowych, w drodze porozumienia postanowiono, że w Głubczynie gminę Zakrzewo reprezentować będzie wieniec wykonany przez mieszkańców Starej Wiśniewki.  Kolejnym elementem spotkanie było omówienie poziomu realizacji inwestycji i wykonania tegorocznego funduszu sołeckiego. Przy tej okazji sekretarz gminy Aneta Buława-Żak zaapelowała do sołtysów, by przy okazji zgłaszania wniosków i propozycji na przyszły rok wzięli też pod uwagę koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją, gdyż część z niewielkich inwestycji generuje jednak dodatkowe wydatki. Wstępnie zaplanowano też harmonogram zebrań wiejskich, które odbywać się będą pod koniec sierpnia i we wrześniu we wszystkich sołectwach gminy.  Sporo uwagi poświęcono sprawom bieżącym, wśród których najczęściej pojawiały się wnioski i prośby związane ze stanem technicznym dróg powiatowych. 

KM 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy