Aktualności
Strażacy opanowali Zakrzewo
2018-06-04

Gdy kilka lat temu druhowie z OSP Zakrzewo po raz pierwszy organizowali Dzień Otwartych Strażnic z pewnością nie przypuszczali, że impreza ta rozwinie się do tego stopnia, jaki obserwujemy obecnie.

Popularność wydarzenia była na tyle duża, iż od ubiegłego roku równolegle organizowany jest też Ogólnopolski Zlot Pojazdów Zabytkowych i Pożarniczych. To z kolei odpowiedź na duże zainteresowanie motoryzacją z dawnych lat i obejmuje różnorodne pojazdy, nie tylko wozy strażackie, ale i samochody cywilne czy jednoślady.

Prócz kwestii wizualnych i technicznych uczestnicy zlotu poznają również historię działalności straży w ogóle mając możliwość obejrzenia prawdziwych klasyków z bliska. W tym roku, podobnie jak podczas pierwszej edycji zlotu, przebojem był należący do gospodarzy magirus przyozdobiony w biało-czerwone flagi. Wiele z aut, choć niezwiązanych z pożarnictwem, miało swój niepowtarzalny urok i prawdziwą duszę.

W zakrzewskiej jednostce OSP przygotowania do organizacji zlotu trwały już od wielu tygodni i  ciężka praca zaprocentowała, bo okazał się on sukcesem: przez nieomal cały dzień teren imprezy tętnił życiem i pojawiło się nieomal dwukrotnie więcej aut, aniżeli przed rokiem.

Zanim imponująca  parada pojazdów, która przejechała do Zakrzewa ulicami Człuchowską, Osmańczyka i przez Jeziorną, zameldowała się na miejscu zlotu, zakotwiczyła w Złotowie.Tam  z kolei wystawa pojazdów połączona była z festynem z okazji dnia dziecka. Zlot to nie tylko prezentacje maszyn i dobra zabawa, ale także działania edukacyjne: strażacy poprzez pokazy udzielania pierwszej pomocy i akcji ratunkowych przede wszystkim uczą prawidłowych zachowań w konkretnych sytuacjach zagrożeń.

To zawsze stresujące  wydarzenia i wielu spośród nas nie wie, jak wówczas zareagować. Odnotować trzeba, że towarzysząca zlotowi zabawa była wyśmienita, bo strażacy pomyśleli zarówno o atrakcjach dla najmłodszych (malowanie twarzy, piana, kurtyna wodna, gry i zabawy, zamki dmuchane) jak i dorosłych – występy artystyczne stały na wysokim poziomie.

Na scenie działo się dużo, bowiem na scenie wystąpiły zespoły Muzyczne Spięcie, Rypcium Pypcium, Trzy Gitary oraz Veegas. Na zakończenie imprezy odbył się pokaz sztucznych ogni oraz nocna zabawa taneczna na deskach. Prócz sponsorów prywatnych wydarzenie to współfinansowane było przez samorząd Gminy Zakrzewo, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Złotowie.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy