Aktualności
„Siła nasza leży w nas samych…”
2018-05-21

Do Zakrzewa przyjechała młodzież z Dretynia, Brus, Miasteczka Krajeńskiego, Dąbrówki, Kwidzynia, Ugoszczy, Chojnic, Bytowa, Złotowa, Krajenki, Radawnicy i Starej Wiśniewki. Prócz uczniów pojawili się ich opiekunowie-nauczyciele a także działacze społeczni, samorządowcy, posłanka i senator-jednym słowem było to duże, międzypokoleniowe wydarzenie o zasięgu ponadregionalnym.

Szczególnie ważne i podniosłe, bo przypadające w roku wielkich jubileuszy: 80-lecia Kongresu Berlińskiego i 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Choć obrady trwały już od piątku, ich kulminacja przypadła na sobotę. Po Mszy Św. w intencji nieżyjących działaczy Związku Polaków w Niemczech uczestnicy Sejmiku przeszli pod grób ks. Bolesława Domańskiego, gdzie odczytana została Zakrzewska Odezwa do Młodych, po czym delegacje instytucji i osoby prywatne złożyły wiązanki kwiatów w miejscu spoczynku Księdza Patrona.

W sali Rodła Domu Polskiego odbyła się oficjalna inauguracja obrad, które prowadził marszałek Mikołaj Rydygier. Debata młodzieży, wystąpienia gości i cześć artystyczna trwała około trzech godzin. Dyskusja, zarówno ta prowadzona w mniejszych grupach (panelach), jak i podczas zasadniczej części sejmiku, była dojrzała i poważna. Jej rezultatem, jak co roku, była specjalnie przygotowana odezwa, zwieńczenie pracy młodzieży i jej swoiste, patriotyczne credo. Rezolucja ta trafi do władz państwowych.

Debacie i dyskusji towarzyszyły inne wydarzenia: w piątek odbył się koncert zespołu „Good Staff” – „Leci piosenka moja skrzydlata”, międzyczasie można było obejrzeć wystawę zdjęć Koła Fotograficzno-Filmowego „Oczy szeroko otwarte” z Wyrzyska pod tytułem „Portrety”.

Organizatorami wydarzenia jest Dom Polski i Stowarzyszenie "Strefa Kultury"; projekt współfinansowany przez Gminę Zakrzewo, Powiat Złotowski oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy