Aktualności
Muzyczna uczta w Zakrzewie
2018-03-05

Sala widowiskowa pękała w szwach. Koncert orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus to była   muzyczna uczta godna wydarzeń, które upamiętniała. Trudno było znaleźć tego wieczoru wolne miejsce, szacuje się że koncertu wysłuchało co najmniej 250 osób.

Nic dziwnego, bowiem wydarzenie kulturalne tej skali i na tym poziomie artystycznym to wielka atrakcja, szczególnie w kontekście rocznicy jaką upamiętniało,  bowiem nieomal równo 80 lat wcześniej ustanowiono Prawdy Polaków spod znaku Rodła, będące ideowym przesłaniem poprzednich pokoleń.

 

Niemniej istotne są pozostałe ważne rocznice: stulecie odzyskania Niepodległości oraz stulecia Powstania Wielkopolskiego.Co do klasy samej orkiestry to najlepiej oddać głos jednej z kanadyjskich gazet, która pisała: „Pomyłki być nie może. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów”.

 Z kolei brytyjski „The Independent” ocenił, że „zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta”. Sobotni występ tylko potwierdził te opinie – Amadeus to klasa sama w sobie.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 r. przez Agnieszkę Duczmal, która została dyrygentem orkiestry. Od 2009 r. drugim dyrygentem jest Anna Duczmal-Mróz, ten duet jest ewenementem w skali świata.

Do chwili obecnej orkiestra nagrała ponad 10 000 minut muzyki obejmującej bardzo szeroki repertuar. W programie zakrzewskiego koncertu znalazły się Divertimento F-dur KV 138 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Sonata op. 27 nr 2 „Księżycowa” L. van Beethovena oraz Kwartet smyczkowy F-dur op.96 „Amerykański”.

To była prawdziwa muzyczna uczta. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy