Aktualności
W podziękowaniu za plony
2020-09-14

W Zakrzewie odbyły się tradycyjne dożynki gminne, podczas których rolnicy i pozostali mieszkańcy dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Nie zabrakło przy tym dobrej zabawy: muzyki, śpiewu i tańca.

Dożynki rozpoczęły się od poświęcenia wieńców żniwnych przy kaplicy Matki Boskiej Radosnej w Zakrzewie, skąd korowód, na czele którego szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, przemaszerował w okolice kościoła parafialnego.

Przy ołtarzu polowym odbyła się koncelebrowana przez ks. proboszczów Andrzeja Chorobę i Marka Czaplickiego uroczysta Msza Święta w podziękowaniu za dary ziemi oraz w intencji wszystkich rolników.  

Po jej zakończeniu uczestnicy dożynek przeszli do amfiteatru letniego Domu Polskiego - Centrum Idei Rodła, gdzie odbyła się część oficjalna gminnego święta plonów. Gospodarz gminy – wójt Marek Buława z rąk pary starostów, państwa Natalii i Waldemara Toczek z Zakrzewa-Wybudowanie, otrzymał symboliczny bochen chleba wypieczonego ze zbóż pochodzących z tegorocznych plonów i obiecał dzielić nim sprawiedliwie, tak, aby chleba nigdy nikomu nie brakowało.

Prócz wójta chlebem z mieszkańcami podzielili się również przewodniczący Rady Gminy Zakrzewo Krzysztof Doroszuk, wicestarosta Małgorzata Sameć, księża proboszczowie Andrzej Choroba i Marek Czaplicki oraz para starostów dożynek, państwo Toczek.

Ceremoniałowi towarzyszył przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Rodlanie z Zakrzewa obrzęd dożynkowy. W ten sposób symbolicznie nawiązano do dawnych obyczajów, było to jednocześnie podziękowanie dla rolników za trud ich pracy oraz wyrażenie wdzięczności za plony.

Jednym z najważniejszych elementów dożynek są wieńce, które symbolizują wszystkie plony i dary, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. W tym roku wieńce przygotowane zostały przez mieszkańców Czernic, Drożysk Wielkich, Głomska, Starej Wiśniewki, Nowej Wiśniewki, Poborcza, Śmiardowa Złotowskiego, Werska, Osowca, Ługów oraz Zakrzewa. W odróżnieniu od lat poprzednich, wieńce nie były poddawane ocenie i nagrodzeni zostali wszyscy ich twórcy.

Podczas części artystycznej na scenie odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej, kapeli "Rypcium Pypcium", kapeli "Po Zagonach” z Grodziska Wlkp. oraz występ Pameli Borkowskiej i Miłosza Wiśniewskiego. Część artystyczno-rozrywkową zwieńczyła zabawa ludowa pod chmurką. Organizatorami dożynek był Wójt Gminy Zakrzewo, Dom Polski-Centrum Idei Rodła oraz Rada Sołecka Wsi Zakrzewo.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy