- poniedziałek, 30 maja 2022
- Autor: admin
Ojczyzna – nie bądź obojętny!

Ponad stu uczestników z różnych części Polski – Wielkopolski, Krajny, Kaszub i Ziemi Lubuskiej wzięło udział w XIV edycji Zakrzewskiego Sejmiku Młodzieżowego. W tym roku przedmiotem debaty było zagadnienie obojętności i jej wpływu na losy Ojczyzny. W wydarzeniu udział brali uczniowie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. dr B. Domańskiego w Zakrzewie, Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy, Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości w Starej Wiśniewce, Szkoły Pomnik Rodła w Dąbrowce Wielkopolskiej, Szkoły Podstawowej im. Komandora Bolesława Romanowskiego w Miasteczku Krajeńskim, Zespołu Szkół Katolickich im. św. Wojciecha w Złotowie oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie z Domu Polskiego w Zakrzewie.
Pierwszego dnia sejmiku, w piątek, odbywały się zajęcia warsztatowe w podgrupach z moderatorami i instruktorami: Felicją Baska- Borzyszkowską, Katarzyną Ratajczak- Toczek, Wiesławą Dorau, Joanną Gil- Śleboda, Ewą Stacowską, Marią Jaszczyk, Piotrem Brzezińskim i pełniącym funkcję marszałka sejmiku Mikołajem Rydygierem. Tematem rozważań młodzieży było hasło przewodnie tegorocznego Sejmiku: "Ojczyzna ...nie bądź obojętny", jak również Idee Rodła i Pięć Prawd Polaków. Owocem dyskusji były wnioski i prezentacje, które zostały omówione w sobotę na szerszym forum.
Panelom dyskusyjnym towarzyszyły warsztaty malowania krajeńskiego haftu na porcelanie oraz przygotowywania filcowych broszek kaszubskich. Odbywała się też sfinansowana ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego wystawa "1922-2022 Ludzie Idee Pamięć". Wieczór z kolei upłynął młodzieży pod znakiem wspaniałej rozrywki – Maya Thomas oraz Dawid Krzyk wystąpili na scenie z koncertem „Tam gdzie kwitną złote róże”.
Drugi dzień sejmiku rozpoczął się od uroczystej Mszy Święta w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Zakrzewie, po zakończeniu której uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty na grobie ks. Patrona Bolesława Domańskiego. Wartę przy grobie wystawiła 43. Grunwaldzka Drużyna Harcerska Białe Wilki z Zakrzewa. Następnie w sali Rodła Domu Polskiego-Centrum Idei Rodła odbyła się część oficjalna z udziałem młodzieży i zaproszonych gości, będąca niejako podsumowaniem wcześniejszych obrad i dyskusji. W części artystycznej udział wzięli Zespół Pieśni i Tańca Rodlanie, kapela ludowa, chór Wrzos z Domu Polskiego oraz przedszkolacy, Brunon i Jan Gappa z Zakrzewa.
Po krótkich wystąpieniach gości, wśród których był Wójt Gminy Zakrzewo Marek Buława, Wicestarosta Powiatu Złotowskiego Małgorzata Sameć, Przewodniczący Rady Gminy Zakrzewo Krzysztof Doroszuk oraz radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szopiński, efekty swojej pracy na forum przedstawili delegaci poszczególnych grup.
Pomimo znacznej różnicy wieku pomiędzy młodzieżą a dorosłymi uczestnikami, wnioski na temat obojętności w kontekście Ojczyzny były zbliżone i bardzo dojrzałe, miejscami pełne interesujących przemyśleń. Świadczy to o wysokim poziomie świadomości obywatelskiej młodzieży, jak również jej zaangażowaniu w życie społeczne i pielęgnowanie historii małych ojczyzn.
Obrady zakończyło przygotowanie tradycyjnej rezolucji sejmikowej, która zostanie przekazana władzom państwowym. Jest to owoc dwudniowych obrad, efekt wielu godzin wymiany poglądów i refleksji zarówno na temat historii, jak i wyzwań współczesności. Organizatorami wydarzenia był Dom Polski-Centrum Idei Rodła oraz Stowarzyszenie "Strefa Kultury"; projekt współfinansowany jest przez Gminę Zakrzewo, Powiat Złotowski oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Fot. UG Zakrzewo, Piotr Brzeziński