Aktualności
Pierwsze Patriotyczne Czytanie
2019-10-21

Akcja ta odbywała się w szkole podstawowej w Łąkiem w piątek. We wspólnym czytaniu udział wzięli Ryszard Goławski – starosta złotowski, Przemysław Kurdzieko – wójt gminy Lipka, prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek i Konrad Kaczmarek – regionaliści z Wielkiego Buczka, Maria Jaszczyk – emerytowany nauczyciel z Górznej, Julita Milczyńska – dziennikarz tygodnika Aktualności Lokalne, Małgorzata Modrak – pisarka oraz przedstawiciel Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Jerzy Szukalski z Kalisza. W akcję zaangażował się również wójt gminy Zakrzewo, Marek Buława.

Dziewięciu lektorów przeczytało zgromadzonym, wśród których była młodzież szkolna i goście, jeden rozdział  lektury „Kamienie na szaniec” Aleksnadra Kamińskiego. Wybór tej pozycji podyktowany był datą, bowiem w nocy z 17 na 18 października 1943 roku  miała miejsce jedna z największych egzekucji w historii Pawiaka. Około 600 nagich więźniów wyprowadzono grupami z więzienia i rozstrzelano z broni maszynowej na odcinku ulicy Pawiej 36-42 i Dzielnej 37-42.

Po części zasadniczej wydarzenia odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Mandolinowego Frygi pod kierownictwem Stanisława Gortata. Pierwszym spośród zagranych utworów był hymn Szarych Szeregów. Organizatorem I Patriotycznego Publicznego Czytania była Anna Druszcz, pedagog ze szkoły w Łąkiem.

Fot. Julita Milczyńska


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy