Aktualności
Praktyka najlepszą nauką
2019-09-17

W sobotę w Zakrzewie odbyła się siódma edycja Manewrów Medycznych z udziałem strażaków z jednostek zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W szkoleniu udział brali gospodarze z Zakrzewa, OSP Lipka, OSP Radawnica, OSP Lipka, OSP Krajenka, OSP Święta, JRG Złotów, OSP Sypniewo i OSP Więcbork (obie jednostki z terenu powiatu sępoleńskiego) przy wsparciu jednostek spoza KSRG: OSP Wersk i OSP Ługi.

Jak co roku na terenie Zakrzewa i Drożysk Wielkich przygotowane zostały stanowiska ze scenkami rodzajowymi, których zadaniem było praktyczne sprawdzenie umiejętności w zakresie niesienia pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, którzy po wykonaniu akcji ratowniczej następnie weryfikowali sposób jej przeprowadzenia ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych nieprawidłowości.

W sumie strażacy musieli zmierzyć się z sześcioma różnorodnymi sytuacjami. Pierwsza przedstawiała wypadek rowerzysty, który zjeżdżając z dużą prędkością z górki w wyniku upadku doznał złamania miednicy i obrażeń głowy. Zadaniem strażaków było założenie opatrunku na głowę oraz usztywnienie i ustabilizowanie miednicy. Inne stanowisko symulowało wypadek auta, w którym udział brała matka z dzieckiem, należało jak najszybciej wyciągnąć ofiary, zanim samochód ulegnie zapłonowi. Drugi spośród wypadków, na jakim szkolili się uczestnicy, dotyczył motocyklisty, który w wyniku zderzenia doznał krwotoku wewnętrznego. Co gorsza był to obcokrajowiec – Ukrainiec – co dodatkowo utrudniło porozumienie z ofiarą zderzenia.  

W kolejnej scence dwie grające w piłkę nożną dziewczyny wskutek nieszczęśliwego wypadku połamały nogi. Bardzo niebezpiecznie wyglądało też zdarzenie symulujące przygniecenie pracownika dokonującego rozładunku ciężkich materiałów budowlanych.  Szósta scenka rodzajowa wymagała od strażaków jak najszybszego uratowania kolegi po fachu – strażaka, który w akcji gaszenia pożarów doznał poważnych obrażeń i nie daje oznak życia.

Organizatorzy wydarzenia pomyśleli także o widzach-mieszkańcach Zakrzewa, którzy mogli również spróbować udzielania pierwszej pomocy oraz nabyć umiejętności użytkowania urządzenia AED. Wydarzenie, jak co roku, uznać należy za udane. Obserwatorzy zwrócili uwagę zarówno na bardzo dobrą organizację i atmosferę, jak i wysoki poziom szkoleniowy manewrów. Na udziale w zakrzewskiej imprezie skorzystali wszyscy, bo praktyczne ćwiczenia pod okiem fachowców i cenne wskazówki z ich ust są najlepszą metodą ćwiczeń.

Prócz strażaków i osób bezpośrednio zainteresowanych tematyką, podczas manewrów obecni byli również wójt gminy Zakrzewo Marek Buława, wicestarosta Małgorzata Sameć, radny wojewódzki Henryk Szopiński, sołtys Zakrzewa Jan Wojciechowski, sołtys Drożysk Wielkich Jan Jasiek oraz bryg. Tomasz Manikowski i st. asp. Kazimierz Wiebskowski (obaj KP PSP Złotów). Organizatorami VII Manewrów Medycznych była Ochotnicza Straż Pożarna w Zakrzewie we współpracy z KP PSP Złotów przy współudziale środków finansowych Starostwa Powiatowego w Złotowie oraz Gminy Zakrzewo.

Fot. Starostwo Powiatowe i KP PSP Złotów

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy